zdraví

Naleznete zde uvedeny podrobné popisy genetického zatížení u kolií. 
 
Články jsou zkopírovány přímo z genetických laboratoří i s odkazy.
 
Dále zde naleznete informace o DKK, DLK a očních vadách- DOV . Problémy jsou čím dál častější (nebo jsou jen díky moderním technologiim více vidět) a je to díky podmínkám chovu u kolii, kdy není povinné žádné vyšetření a absencí odpovědnosti některých chovatelů.

Jak jsem již zde na stránkách uvedla, chovám pouze na zdravých zvířatech a na to dohlíží již bezmála 25 let skvělý pan veterinář  MVDr. Dalibor Babinec.

Celkové zdraví a kondice zvířat je pro mě nejdůležitější!! Do chovu zařazuji vždy pouze zvíře po všech stránkách zdravé, vyspělé, kvalitně živené s maximální péči.

Rozhodla jsem se pro trnitější cestu chovu, chov pouze na testovaných zvířatech. Mí psi mají všichni, mimo jiných vyšetření i DNA testy. Ačkoli není potřeba k uchovnění povinné nic a mnoho chovatelů to přehlíží /mnoho z nich úmyslně/, já se rozhodla takto.

V chovu je potřeba skloubit více věcí - brát to komplexně - selským rozumem. Nikdy nemůže s upředňostněním jednoho kritéria vzejít nic dobrého. Co bude mít z toho pes že vyhraje každou výstavu, když bude mít DKK4/4 a bude trpět, nebo oslepne, či ho zabije hloupé odčervení? (o předání zátěže dalším generacím raději pomlčím) Co z toho, že bude pes mít samé DNA normály, když už nebude vypadat nebo se chovat jako kolie, nebude se schopen sám přirozeně rozmnožit, bude podřadnou stravou strádat, bude mít selhání orgánů? Snad je k pochopení, co jsem tím chtěla říct...

Chovné zvíře má být

1.vyrovnané (ani agresivní, ani bojící se vlastního stínu,vystresované)

2.vyspělé a v kondici (krýt fenu v 18 měsících, nebo veteránku, může jen zoufalec, stejně jako mít 3tí vrh ve třech letech feny)

3.dobře živené (pediggre, royal canin atd. nepatří mezi kvalitní žrádlo pro psa a bohužel nekvalitní stravou se dá zničit každý živý tvor, ne jen pes)

4.zdravé(vady orgánů atd, rozmnožovací pud - ano i to bych zařadila mezi zdravotní stránky, nemoce srdce, očí, epilepsie a mnoho mnoho dalšího)

5.vyšetřené - proč nevyšetřit vše, co je v dané  době možností i když není povinností? Ani jedno vyšetření psa nebolí, jen chovatelovou peněženku :-) DKK,DLK, Klinická vyšetření, DNA-MDR1,CEA,DM,PRA - dnešní dostupné možnosti vyšetření u kolii.

 

Snažím se a budu se snažit, aby z mé CHS odcházely štěňata zdravá a geneticky nezatížená.
                                                            Priorita mé CHS -
                                  Celkové zdraví + věk chovné feny + genetické nezatížení

 

 

 

tabulka DNA
  +/+ +/-

-/-

+/+ +/+

+/+

+/-

 

+/-
+/-

+/+

+/-

+/+

+/-

-/-

+/-

-/-

-/- +/-

+/-

-/-

 

-/-

Tabulka genotypů a jejich zákonistostí platí pro všechny zmiňované DNA zatížení pro kolie (MDR1, DM, CEA, PRA-rcd2)

Modrou barvou je znázorněn genotyp otce, červenou  genotyp matky  a černou pak výsledky jejich potomků.

                                                                           -/affected (at risk) - postižený
                                                                           +/- carrier - prenašeč
                                                                           +/+  normal - zdravý