Proč NE psa bez PP

 

Od doby, kdy jsem psala článek se pár věcí změnilo. V době coronovirové začal doslova hon na psy. Lidé jsou doma, nikam nemůžou, takže  hledají zábavu v pořízení psa - není ani neobvyklý důvod, aby mohli chodit se psem ven kde a kdy chtějí, aby se zabavili dětí, které se jsou taktéž doma... Ceny psů, kteří nemají žádná pravidla (ano myslím tím množení) se vyšroubovaly do neuvěřitelných výšek. Za prokazatelné křížence všeho možného, kteří se dávali jako nehody za flašku se žádají částky mnohatísicové a ti, co jsou aspoň trochu podobní nějakému plemeni (takzv. bez PP) najdete za částky běžně 20-35 tis. Je sice fajn, že i v útulcích došlo ke snížení stavu... ale, má to velké ALE...
Článek přepisovat nebudu, protože až lidé začnou chodit do práce, děti do škol, všichni máme velké obavy, že psi se do útulků vrátí  ještě v daleko větším počtu a situace bude vážnější, než v dobách, kdy jsem článek psala.
Vznikly i nové zákony, které upřímně se moc nepovedly a co si budeme nalhávat, plno lidí je nikdy dodržovat nebude: Povinné čipování platí přes rok a výsledek je ten, že je to jak kupujícím, tak množkám jedno, a pokud už někdo načipuje, tak absencí povinnosti psa registrovat jsme tam, kde jsme byli, stále jsou psi bez PP nedohledatelní ve spojitosti s chovatelem či majitelem. A další nový o vydávání evidenčních listů vrhu a převodních listů štěňat je naprostý paskvil, který ač byl mířen možná v prvopočátku na množky, výsledkem je že chovatel má o pár lejster více a množky se smějí, jelikož se jich to ani nedotkne a jsou stále nedohledatelní.

 

Rozhodla jsem se napsat článek k dnes velmi probíranému tématu. Téma množení je na sociálních sítích a internetu denní téma, přesto lidé vůbec nechápou podstatu. Musím se přiznat, že před pár lety mi bylo tohle téma ukradené, rozdíl mezi psem s PP a bez PP jsem chápala dávno (i díky osobní zkušenosti z dětství) a výskyt voříšků (u nás se říkávalo oříšci) mě nijak netrápil, protože se vyskytovali v malé míře. Bohužel dnes je doba jiná. Psi jsou přemnoženi, lidé naprosto nezodpovědní a mnoho z nich tzv. "vyčůraní" (chápej množící úmyslně). Stačí se podívat na stránky útulků, depozit, zách. kotců a organizací. I slepý snad musí vidět ten katastrofální stav a zoufalost lidí, kteří se snaží ty chudáky psy udat do dalších rodin.

Smyslem postavených útulků bylo postarat se o zaběhnuté psy, o psy co se vyskytli v nouzi, např. po zemřelých majitelích atd. Není to úložiště nepotřebných, starých, nemocných psů nebo i štěňat od nezodpovědných a rozmazlených lidí, kteří si pohráli se štěňátkem a když zjistili, že vyrostlo a zlobí, dělá louže a vše ničí, šup s ním pryč. A řešením této vyhrocené situace není postavení dalších a dalších útulků a kotců, aby jedni měli kde psy vyhazovat a druzí se o ně starat!

 

Proč v dnešní době NEkupovat psa bez PP.

(Obecně, nebudu vázat na určité plemeno.)

Morální hledisko.

1. Psů bez PP je v útulcích drtivá většina, troufnu si napsat 99% (fakta: v našem útulku od založení tj. v r. 2004 byl do dnešní doby 1 pes s PP a to fena NO, v dalších je to podobné).

2. Chov psů, jako každá činnost má své pravidla, kterými se musí řídit. To se však týká jen a pouze registrovaných chovatelů u FCI: např. se jedná o nutnost uchovnění, vyšetření, věk rodičů, podmínky chovu, věk odebrání od matky a péče o štěňata, označení štěňat, vyšetření rodičů i štěňat a další a další "maličkosti" (ne každý pes s PP je automaticky chovný a může mít štěňata - rozepíšu níže) Ostatní neregistrované "chovy a chovatelé" se neřídí vůbec ničím a podle toho to také vypadá.

3. V každém jiném odvětví, když budete chtít prodat kopii něčeho, co nazvete originálem, budete na křížku se zákonem. Jen u psů zatím ne. Zkuste prodat Rembrandta s tím, že je jen bez rámu a podstrčte list z laserové tiskárny. Vždyť je ta podoba na chlup stejná, že? Čistokrevnost psa se prokazuje právě PP a registrovaných chovem. Proto čistokrevný pes bez PP neexistuje. Je to takové UFO, všichni o něm mluví, ale nikdo ho neviděl. Neboli výborný marketingový tah, jak podvést mnohé lidi.

4. Odpovědnost za svůj odchov. Registrovaný chovatel u FCI je pod každým zvířetem podepsán. Své odchovance musí označit a vše je registrováno (na více místech) Nikdy žádný reg. chovatel nemůže svůj odchov zapřít, ani po letech a je jeho morální povinností se o své odchovy postarat. Nyní si položte otázku, kde mají ty desítky tisíc bezprizorných psů v útulcích své chovatele a potažmo majitele?? Vždyť je tak milovali...

 

Zdravotní hledisko.

1. Psi do chovu u registrovaného chovatele jsou zdravotně kontrolováni a u mnoha plemen je výsledek nutnou podmínkou k uchovnění. A mnozí chovatelé dělají vyšetření i nepovinná, která se vážou k jeho plemeni. Tím není míněná prohlídka u vesnického veta s větou: "Nic jí nechybí, tak odčervíme a naočkujeme". Jsou tím myšlená vyšetření speciální (podle plemene, nelze vypsat paušálně ) např. DKK, DLK, pately, CEA, HSF4, DOV, DM, MDR1, PRA, spondylóza , vyšetření srdce, očí, sluchu atd atd . Je jich spousta. Pokrok nezastavíš. Všechna vyšetření dělají specializovaní veterináři, určeni veterinární komorou a genetické laboratoře, např.http://www.laboklin.de/pages/html/cz/Genetic/canine_disease/dog_races.html, http://www.genomia.cz/cz/veterinarni/psi/. Ke všemu jsou vystaveny oficiální doklady s veškerou identifikací psa (jméno, zápisové číslo, číslo čipu atd). 

2. Spojení párů psů, u kterých neznám předky (i pes na první pohled vypadající jako retrívr, může mít dědečka kokra - zjistí se to např. až ob generace, nebo to, že jsou blízcí příbuzní) neznáte ani genetické dispozice, vady, které nejsou na první pohled vidět. To vše se rovná loterii. Kolik lidí vyhraje první cenu na počet sázejících? Už tak si příroda a genetika sem tam dovede zahrát a také díky zničenému životnímu prostředí se může vyskytnout problém zcela nevysvětlitelný... Proč tato čísla ještě úmyslně zvyšovat?

3. Fena má přijít do chovu pouze pokud splňuje kritéria:  - A) je s PP a tudíž znáte předky (víte jistě, že u čivavy nebyl děda jezevčík) a rodinnou anamnézu (genetické a dědičné vady),  B) je uchovněna a má dostatečný věk (nemyslím ani ten nejnižší povolený, jen chovatel zoufalec čeká, kdy už fenu nakrýt může) C) je psychicky vyspělá a povahově vyrovnaná, D) má potřebná vyšetření (i nepovinná), E) je kvalitně a dostatečně živená - pedigree, granule z lídlu a jiné marketovky, dokonce ani kdysi vyhlášené značky jako jsou Royal Canin, Purina atd. - nejsou to pravé krmení pro psa a už vůbec ne pro chovnou fenu. O předporodní, porodní a době co fena vychovává štěňata, bych mohla psát pár hodin. To není jen, necháme to na přírodě, ať si fena poradí a postará se v kotci sama.

4. Ta samá kritéria k chovu platí pro krycího psa. Plus dále je třeba přihlížet k faktům, zda se pár, který chceme spojit k sobě hodí, jak s předky, zdravotně, povahově, geneticky atd. (a to bez PP, zdr. vyšetření, genetic. znalostí prostě nelze.)

Chov má za cíl dát potomkům do vínku něco více, než mají jejich rodiče.

Nikdy nesmí mít klesající tendenci. Chov je o kvalitě, ne o kvantitě.

Ani každé zvíře s PP nemá morální právo být v chovu. Proto je logické, že psi bez PP, by se dále neměli rozmnožovat (o chovu nemůže být vůbec řeč). Stačily by útulkům "nehody", které se stávají méně inteligentním lidem a nebo naprostým ignorantům. Současnou situaci útulky přestávají zvládat. Ten, kdo má opravdu rád psy a nechce, aby trpěli, tato fakta pochopí. A další utrpení psů nepodporuje.

Jsou už jen 3 možnosti,

1. buď lidé dostanou rozum a přestanou množit,

2. vzniknou nové zákony, kdy se budou za nezodpovědnost lidi trestat

3. zcela to odnesou psi a budou se houfně utrácet. Je jen na nás všech dokázat, zda psy opravdu máme rádi.

 

Nejčastější výmluvy lidí, proč musí mít štěňata.

1. "Každá fena má mít štěňata" - NE, opravdu každá je nemusí mít a ani netouží po "dětech, aby pokračoval její rod a měl kdo dědit". Ani v přírodě, každá samice nemá potomky.

2. "Je demokracie, můžu si dělat, co chci" - NE nemůžeš, demokracie jednoho končí přesně tam, kde začíná demokracie druhého. A rozhodně demokracie neznamená nezodpovědnost za své činy. Zvíře není věc, kterou odložíš, je plně závislé na tvém rozhodnutí. Jak už řekl Antoine de Saint-Exupéry: "Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal." Tak na to prosím mysli!

3. "Byla to nehoda" - Dobře, ale za každou chybu by měl platit člověk, ne pes. Vezměte si od takového člověka štěně, ale pouze za předpokladu a za cenu odčervení, očkování a čipování a ve věku nejméně 7 týdnů a nezapomeňte na očkovací průkaz! Více než 500Kč (v případě výše uvedených vet. úkonů) tyhle "nehodáře" pak může motivovat mít "nehody" 2X za rok ... a přibrat další feny.

4. Štěňata bez PP po rodičích s PP - dnes tak začíná každý druhý inzerát. Jak to tedy je? Vezmeme to selským rozumem, podle typu výmluv.

a) "Nemám čas chodit na výstavy, proto budou bez PP" - NE, k uchovnění je potřeba pár návštěv, u některých stačí jedna a zbonitujete ještě ten den. Vážně si někdo myslí, že když takový "chovatel" nemá čas strávit jeden, dva dny (respektive dopoledne) někde na povinné výstavě, že pak bude mít čas se starat 9 týdnů o fenu, vezme si volno na čekající porod, a pak se bude s láskou starat po dalších 9 týdnů 24 hodin o štěňata?? Zvláštní nepoměr času, viďte. - Věděli jste, že například dnes velmi moderní Yorkšírský terier k uchovnění dokonce nepotřebuje vůbec žádnou výstavu? A většina dalších plemen jen jednu?

b) " Neměla jsem na bonitaci" - bohužel i tuhle výmluvu jsem už slyšela - feně chybělo přece jen DKK, ale z finančního hlediska to nestihli. Ehm... když někdo nemá peníze ani na základní věc, cca 2,5 tis. na RTG kyčlí a posouzení, nechci vidět, jakým způsobem byla krmena fena během březosti, jaké péče se ji dostalo během porodu a jaké péče a krmení těm 8štěňatům. Ani raději nedomyslet, kdyby fena potřebovala např. císaře, nebo nějaké štěně veterinární ošetření... Tihle lidi jsou odpovědností naprosto nepolíbení.

c) "Štěně bylo 4., 5., atd. ve vrhu a PP dostávají jen první tři" - NE, všechna štěňata z registrovaného chovu u chovatele, který splňuje podmínky, tak opravdu VŠECHNA  DOSTANOU PP!!! I kdyby jich bylo 20, tak PP dostávají všechna.

d) "Štěně bylo malé, jinak zabarvené, chybí mu zub a tak nemá PP" - Opět platí to samé jako v bodě c). VŠECHNA štěňata dostávají PP, i kdyby bylo zelené s červenými puntíky. PP je rodný list, na který má nárok každé štěně ve vrhu. Neplést si to s chovností (o tu se žádá až v pozdějším věku).

e) "Matce (otci) vzali chovnost, protože nechodil na výstavy, (vypadl mu zub atd)." - NE, chovnost se psům neodebírá (leda ze zdr. důvodů), pokud jednou splní podmínky zařazení do chovu, je chovný pes do smrti (respektive do schopnosti krýt) a fena do svých 8let (u feny je omezení logické). - všechny tyhle výmluvy jsou pouhým marketingovým tahem a buď rodiče štěňat vůbec žádné PP nemají (dnes není problém si stáhnout, jak vypadá PP, nebo přímo PP od nějakého cizího psa, lidi, kteří PP v rukou nikdy neměli, záměnu nepoznají). Nebo pak je další možnost, že psi PP mají, ale nebyli uznání chovnými pro nějakou vadu. Např. vysoký stupeň DKK, DLK, vady srdce, očí, sluchu atd. Nebezpečí takového jednání asi zdůrazňovat nemusím...

5. "Pes s PP je jen pro snoby a lidi, co chtějí chodit na výstavy" - NE, je pro lidi, kterým se určité plemeno líbí, chtějí typického představitele, jak vizuálně, tak povahově. Na žádné výstavy chodit nemusíte, je to pouze vaše rozhodnutí, takový bonus k tomu PP. Stačí se rozhlédnout po sídlištích, kde každý menší bílý pes s fleky je označován za Jack Russell teriéra, potkáváte uřvané vynervované parodie na čivavy a yorky s váhou i 10kg, agresivní nebo sotva chodící "labradory" (ti psi za to nemohou, ale jejich "chovatele" bych vzala lopatou) a v neposlední řadě narvané útulky již nepotřebných nebo nemocných psů.

6. "Pes s PP je jen pro bohaté lidi" - Vůbec NE, platí to, co v předchozím bodě 5. Je to pouze a jen o prioritách. Pořízení psa je ta nejmenší investice do něj vložená. A pak mnohokrát rozdíl v ceně mezi tzv. psem bez PP a psem s PP je nějaká tisícovka. Proto věta "Každý nemá desetitisíce na psa" je tragikomická, když takový člověk se koupí "čivavu bez PP" za 6tis, když s PP jde sehnat za 7. A při první návštěvě veta zaplatí další dva, neboť je třeba očkovat, a na cestu k tetě na Slovensko, kam pravidelně jezdí, potřebuje čip a pas (opomíjím již veřejně známé případy, kdy štěně i po několikatisícové léčbě zemřelo).

Někteří se hájí, že se o psa umí postarat i bez prostředků a budou se mít u nich dobře. Pak je vidíte se dotazovat na netu "Jaké mám koupit granule - do 300Kč za měsíc pro střední plemeno?". A kde končí psi, pro které lidé nemají nakonec ani to nejzákladnější (strava a běžná péče), víme zase všichni ... O nemocných se raději nezmiňovat...

Proto prosím s pořizováním si psů rozumně.

Rozhodně tento článek nebyl psán proti psům bez PP a voříškům. Naopak, právě že mám ráda všechny psy, vadí mi, jak tihle končívají. Byl psán proti nezodpovědnosti jejich "chovatelů" a proti majitelům, kterým jsou jejich osudy naprosto jedno! Mě nejsou a proto se snažím apelovat na zdravý rozum lidí, aby tento trend dnešní doby nepodporovali.

Také jsem tímto nechtěla říct, že v chovu s PP je vše naprosto ideální a sluníčkové. Růžové brýle nenosím a znám chovatele, kteří klidně své odchovy v útulku nechali i když pomoct mohli. I takové, kteří z regulérního chovu padli do množitelství, neboť je to výnosnější, i takové, kteří k tomu nemají daleko. Přesto všechno díky adresnosti chovu, víte vždy, kdo je co zač (tak jako znáte dobré řemeslníky i špatné atd., ale všechny pod jejich jménem). A pes s PP v útulku, pokud se sám chovatel nemůže postarat (věk, nemoc, úmrtí) a nebo nechce, má vždy velkou šanci (a většinou se tak děje) se dostat obratem do rodiny právě díky čistokrevnosti, díky fandům do plemene i díky ostatním chovatelům, kterým jejich plemeno není "ukradené". Z těchto důvodů v útulcích najdete mizivé procento psů s PP.

Pokud jste dočetli až do konce, děkuji za trpělivost i zamyšlení se nad touto problematikou. Nikdo z nás nejsme dokonalí a neomylní, každý jsme udělali nějaké chyby, nyní jde jen o to se jich dál vyvarovat, aby tím netrpěli nevinní. V tomhle případě nechtění psi. Pokud se nad tím zamyslíme, nezjistíme jediný rozumný důvod, proč nechovat podle pravidel. Děkuji.

 

 

 

Článek se začal šířit internetem, převětšinou bez mého vědomí a v nevhodných souvislostech-s tím nic neudělám.

Ještě jednou zopakuji! Článek není psán proti voříškům a útulkáčům. Pojďme ten prů.er, který máme na svědomí my lidé, změnit.