Vybíráme štěně

Před pořízením psa  si položte otázky.
1. Mohu si psa dovolit? (mám prostředky na pořízení, slušnou stravu(rozdíl krmit dogu nebo čivavu), běžné ošetření, veterinu)
2. Mám pro něj vhodné podmínky? (doga se 2dětmi a manželem v 1+1 asi nebude ideální, stejně tak čivava u boudy)
3. Bude se ke mně hodit? (nezapomínejte, že každé plemeno má své potřeby, když je nemá je nešťastný pes i majitel)
4. Souhlasí se psem celá rodina s kterou sdílím byt/dům? (věřte že pes pozná, kdo ho nesnáší, a hádky skrze psa odnášejí nakonec zase jen psi...)
5. Mám alespoň základní znalosti o chovu psů a jsem ochoten si je doplnit dřív, než napáchám škody?
6. Jsem ochoten od základu změnit své zvyky a přizpůsobit je potřebám psa? (např. noční vstávání ke štěněti a sprint v pyžamu venčit :-, stálý ohled na psa, cestování se psem, dovolené, atd. )
7. Vím, že změnou poměrů se dokážu dál postarat (svobodní se ožení, zatím bezdětní budou mít děti atd.)?

Pokud jste odpověděli na všechny otázky ano, jdeme vybírat psa :-)


1. chci určité plemeno, nebo za 2. jen psa a je mi jedno jak vypadá.

v případě č.2 se pusťte do prohlížení stovek útulků, depozit, záchranných stanic apod.
ujasněte si pohlaví a velikost psa a zda jste schopni adoptovat psa staršího- který může (ale nemusí) si sebou nést nějaký zlozvyk, nebo naopak výhodu, např. pro důchodce již rozumný vybouřený pes.
V případě štěňátek, dbejte na věk odebrání od matky což je nejméně 7týdnů! (u mimin bez mámy to pochopitelně nejde). Brát štěně pouze odčervené a očkované s doloženým očkovacím průkazem a  načipované! Smlouva a nějaký poplatek za veterinární ošetření je jasný. Nikdy neplaťte několikatisícové částky tzv. "chovatelům". Vy chcete pomoct psovi, ne lidem, kteří se jich zbavují. Koupí psů bez PP přímo podporujete další chování těchto lidí a dále ačkoli si to neuvědomujete způsobujete utrpení dalším psům(fenám, štěňatům). Odkupem štěňat i vysloužilých psů, děláte místo dalším chudákům, které si pořídí na jejich místo. Zákon trhu hovoří jasně. Kde nebude poptávka, nebude nabídka.

 


Když chci určité plemeno.



1. Nejspíš mám vybráno, co se mi líbí, které se k mému životu hodí a kterému mohu zabezpečit vše co potřebuje.
2. ujasněte si pohlaví a zda chcete mazlíčka a jen společníka, nebo do chovu a na výstavy (to neznamená, že by se tihle nemazlili :-D),
3. v případě jen mazla obvolejte a odepište chovatelé s prosbou, zda nemají nestandardní štěně (to znamená např. chybí zub, má třeba flíček v srsti, kde mít nemá, nesprávný skus, je větší, nebo naopak menší.) Tyhle štěňata v žádném případě nejsou nějak méněcenná, "odbytá" nebo nemocná. Mají jen odchylku od standardu a rozumný chovatel ví, že do chovu nepatří a většinou je dává  levněji, právě jen jako mazlíčky. Všechny další náležitosti mají stejné, jako sourozenci (jak péči, čip, pas, odčervení, očkování, PP, vyšetření atd, smlouvu, výbavičku) Na mazla jsou samozřejmě i psi s plnou cenou, bez vad :-)
4.v případě  psa do chovu a na výstavy si musíte vybírat pečlivě.
a) zjistíte si ( v ČR i ve světě) co dané plemeno má za vyšetření - povinná i nepovinná (nenechte se zmást ani různými poradci chovu, kteří mohou úmyslně tvrdit, že nic není potřeba - je to jen z důvodů, že sami nevyšetřují resp. mají špatné výsledky a nebo šetří. Tak samo se nespoléhejte, že vám poradí chovatele, který není nějak spřízněn  (odchovy, kamarád, vedení klubu atd). Nastudujte problematiku a naučte se rozeznávat jednotlivá vyšetření i genetické zákonitosti (když chcete psa do chovu, stejně vás to nemine, a výsledky u psa už nemáte později šanci změnit!) Tím vás nemůže zmást nepřesné označení vyšetření, úmyslná záměna genetiky s klinikou apod. Nechtějte jen vyšetření, ale přihlédněte i k výsledkům, které už nezměníte! Pochopitelně si můžete vyšetření nechat udělat sami, počítejte ovšem s cenou několik tisíc kč (může to přesáhnout i cenu vyšetřeného štěněte v jiné CHS) a nejspíš budete velmi, velmi rozčarováni výsledky (je to pochopitelně, kdyby byly výsledky OK, chovatel se jimi všude chlubí).

ROZHODNĚ CHTĚJTE VIDĚT OFICIÁLNÍ DOKUMENTY! Plácnutí na FCB pro získání co nejvíce "lajků" mnohokrát se skutečností nekoresponduje!

b) prostudujete si chovatelské stanice, která je vašemu srdci (ne km) nejblíže a spojte se s nimi. Poptejte se na plánované či současné vrhy, možnosti návštěvy, podmínky atd.
c) všímejte si prostředí, kde žijí psi, kde jsou štěňata s matkou, vzájemný vztah psů, chovatele se psy. Ne vše co lahodí oku člověka je ideál pro psa. Zahrada s anglickým trávníkem s kotci s kytičkami na oknech může značit i to, že psi po tom trávníku moc neběhají...  Naopak zase chodící blechy po štěňatech a šířící se puch asi také nebude to pravé... Domácnost a zahrada u chovatele s více psy nikdy asi nebude naprosto bez vad (pokud nemá psy pouze v kotcích :-( ), ale zase pokud někdo nemá ani na základní hyg. potřeby, aby si mohl uklidit, tak nevěřte tomu, že psům dá to, co optravdu potřebují.
d) slušný chovatel vám bez problému dá v klidu u kávy v obýváku k nahlédnutí PP i  výsledky vyšetření rodičů i popřípadě štěňat, zašle vám předlohu smlouvy. Najdete u něj spousty fotek jeho odchovů, ne jen těch, kteří dělají výstavní kariéru, ale i ty, kteří jsou v  rodinách,  např. (v jeho přátelích na FCB najdete plno majitelů odchovů s nimiž jasně vidíte dobré vztahy a zájem chovatele o své odchovy.)
e) návštěvy u štěňat chovatel přijímá, ale ne vždy kdy chcete vy. Myslí hlavně na matku a bezpečnost štěňat. Proto odmítnutí návštěvy u pár denních mimin, nebo v případě nepříznivých podmínek ( chřipkové období, v okolí řádící infekční choroby atd) nemůžete brát  špatně vůči vám. Každému slušnému  chovateli jsou přednější ti malí, ne co si pomyslíte vy :-)  Určitě Vás ale přivítá rád, po předchozí domluvě a bude se vám věnovat, také chce dozajista vědět, s kým má tu čest a kam pošle to "svoje děcko". Proto rád uvítá i písemný styk a rád zašle fotky štěňátek jak rostou. Jen mějte soudnost a uvědomte si, že pokud štěně není jedináček, tak zájemců a budoucích majitelů je více a dost dobře nelze při počtu např. 9št přijmout každou rodinu 3X na návštěvě + den odběru, to by 36odpolední trávil pouze se zájemci :-)  Když uvážíte, že chovatel má rodinu, děti, domácnost, práci, další psy a smečku těch  malých neposedů, kteří mají na práci jen zlobit a vymýšlet lumpárny, tak věřte, že některé dny usíná  metr před postelí :-), nebo upadá do kómatu už ve vaně.
f) prostudujte si i záměr chovatele. Ten který se zbavuje starých zvířat, kryje staré feny, nebo naopak mladé hned jak mu je to dovoleno řády, jeho feny rodí neustále (6tý vrh u 7leté feny, 3 vrhy za rok a půl a podobní zoufalci), krmené pediggre, vrhy prakticky po celý rok k dispozici, štěňata musí z domu hned v 50dnech...takový chovatel nehledí na psy, ale pouze na sebe a svou peněženku a může si to následně  zdůvodňovat  "vědecky " jak chce. Nenechte se zmást sladkými  "uvědomělými" řečičkami přes net a v reálu si pak štěně přebíráte s kouskem pochcané hadry a odsypaných neznámých granulí na jeden den, někde na schodech, na zahradě,  nebo na nádraží atd.

g)chovatel vám  štěně nikdy nesmí předat mladší 50dnů dle zákona, slušný chovatel ovšem běžně o týden dva později (ano pak více žerou, zlobí a je s nimi víc práce a vše v ceně štěněte :-) - to je jediný důvod, proč se jich mnozí zbavují hned jak mohou ). Součástí št. je  smlouva se všemi daty o št. a rodičích i svých + kontakty, čipované, s pasem, odčervené, očkováno (vše potvrzeno v pase-slouží zároveň, jako očkovací průkaz) s informacemi o registraci čipu, s "návodem k použití" na toho malého raubíře a malou výbavičkou, která se skládá z krmení na které je štěně zvyklé na nejméně dva týdny, informacemi kde koupit další krmivo, dále s hračkami, nějakou dekou, dobrůtkou, vodítkem apod.

Další kontakt s chovatelem za každé situace je samozřejmostí.

Přímý výběr štěňěte:

U zdravých vrhů není mezi štěnaty velkých rozdílů. Samozřejmně tím nemyslím pár dekový rozdíl u velmi početného vrhu. Také není nikdy pravidlem že to největší štěně z vrhu i největším zůstane :-) a naopak, je to stejné jako s dětmi. To drobnější štěně mnohokrát je jen nejvíc temperamentní a nakonec vyroste stejně, nebo i více, než to největší. Pokud je ve vrhu trochu opozdilejší štěně, slušný chovatel to oznámí hned a nechává si jej doma déle.

Štěnátka si prohlídněte v jejich přirozeném prostředí, kde se nejlépe projevují a můžete je vidět při hře, chování k dalším členům smečky atd.  Bohužel jako chovatelé, ty malé nezbedy  nemáme šanci naprogramovat, aby si hráli zrovna v dobu, kdy jste na návštěvě. Respektujte, že jsou to miminka, která chvíli řádí a pak v momentě usnou, jako když je do vody hodí. Pokud shledáte pohodovou smečku a štěnátka mezi nimi, důvěřujte chovateli, že opravdu spí vyčerpáním  :-D a jen se vzbudí budou pokračovat v lumpárnách dál :-).

Štěnata mají být velká úměrně svému věku, nesmí z nich lézt kosti, nemají žádné anomálie, nemají průjem, parazity, černé uši, nemají matnou srst s "lupy", vylínané místa, oškubané, smradlavé a slepené atd. Nebojí se pohybovat venku i doma  mezi ostatními psi ne jen s matkou. Mějte na paměti, že i povaha se dědí, je jedno zda se jedná o bázlivost a nebo agresivitu. (Neplést si to s ochranářskými pudy matky, která cizí k velmi malým štěnatům odmítá pustit -jen pod dohledem chovatele, kterému důvěřuje)

Na všechno se klidně zeptejte i 3x pokud vám není něco jasné, v dnešní době máte výhodu dostupných informací (na netu najdete opravdu velmi moc informací ) Dejte také na své pocity, mnohdy jsou tím nejlepším vodítkem.

Vybírejte svého parťáka rozumem i srdcem a hlavně s plnou odpovědností! :-)

Pamatujte si "Štěně si kupuješ, psa z něj děláš sám!"

A také si uvědomte, že si vybíráte živého tvorečka, který bude závislý jen a jen na vás a vašem rozhodnutí, ať už dobrým, nebo špatným, následky jsou jen na vás.

 

Hodně štěstí ve výběru!!