Výbavička pro štěňátko

 

 

 

 

Ještě před příchodem nového člena domácnosti si mnoho lidí klade otázku,

co a jak mu připravit, aby se ten uzlíček cítil u nich dobře.

(pokusím se vám to trošku ulehčit svými zkušenostmi)

Z mé chovatelské stanice si každé štěně odnáší výbavičku  pár nezbytných věcí,

usnadnující pro štěně přechod do nového prostředí kšandičky a vodítko, pelíšek, hračky, krmivo apod.)

 

Asi první co každého napadne je - Kde bude spát?
 
Pro štěndo je důležité mít svůj pelíšek, své místečko svůj azyl. Ale podle mého úsudku je mu jedno jestli pelíšek stál 3sta, nebo 3 tis. Pro něj je důležité, aby se v něm cítil dobře a byl blízko své nové rodiny. Takže pelíšek je tak trochu i o vkusu majitele, co doma mít chce a co se i jemu líbí.  Pelechů je trhu nepřeberné množství, od molitanových, různé matrace, proutěné, plastové až po supr pohovky .-))

Jen berte v úvahu, že štěndo roste... tudiž to, co se vám zdá nyní super, může mít za měsíc malé.

Berte na zřetel, že pelech štěně dokáže supr ušmudlat..., aby se dal vyprat ( takže pelech s potahem k zahození není - nebo takový, který se dá strčit do pračky celý). Nezapomeňte, že štěně bude jako malé dítě...  takový proutěný pelíšek, při výměně zoubků může mít trvanlivost jednu noc  .-))
Proto doporučuji vašemu novému broučkovi pořídit ze začátku obyčejnější pelíšek, pratelný. Až Vám vyroste z puberty a bude z něj pán pes - tak mu kupte pelech, který se vám líbí a hodí do interieru.

(vím, jaká je doba a tak vždy napíšu i tu nejlevnější možnou variantu - věřte, že štěněti za pelech poslouží i starší čistá matrace, nebo teplá předložka a na ní např. menší deka po dětech, nebo deka složená a oblečená do staršího povlečení ať nemusíte stále prát deku.-))- více ocení, když bude ve vaši společnosti, než sám v pelechu za tisíce)


Většina psů, až dospěje sebou stejně nejraději pak fláknou doprostřed pokoje, kde jsou jeho páničci a jen jedním pootevřeným okem pozorují, jak je všichni musí překračovat.-)


 

 

Z čeho bude baštit?

na obrázku je tzv. bar pro psy  - misky na posuvném stojanu. Je to řešení trvalé - doživotní!

Tyhle misky budou se štěnětem růst a zůstanou mu doživotně - investice, která se jistě vyplatí.
Výhoda těchto misek - jak jsem psala, rostou se štěnětem, žádný velký pes by neměl jíst z misky z podlahy - chráníte jeho zažívací systém. Další výhodou je, že s miskou pes nikde nebude "cestovat" ani při jídle a nebude si s ní hrát atd. Misky jsou nerezové, prakticky nezničitelné, dobře se myjí i vyndávají ze stojanu... Pes má k dispozici vždy vodu a své granulky na jednom místě - žádný nepořádek. Doporučuji misky o vel. 2 litrů - oceníte to zvlášť v letních vedrech. Obsah misek je měřen až po okraj, opravdu nejsou tak velké, jak se zdá.

Doporučuji ještě mít jednu misku - na dobrůtky .-)) Klasická miska nerezová s gumou ať pes za ní neběhá při jídle .-)) Ono vždyť piškotky s tvarohem tááááááááák chutnají.-))


(a slíbená úsporná varianta - misky doma jsou, tak je aspoň postavte např. na malou štokrličku, nebo kutil páníček vymyslí něco lepšího.-)) hlavně ale, ať se pes tak k jídlu neohýbá..opravdu to pro jeho žaludek není dobré)

 

Krmení

šetřit můžete na všem, ale nikdy ne na stravě!!!

Kvalitní strava a láska ke zvířeti se vám vždy vrátí!

O tom jak je důležitá správná a kvalitní strava i pro psy snad nemá cenu diskutovat. Kvalitní strava je základem pro každý organismus i pro ten psí, což si mnozí neuvědomují, krmí kde čím a pak se velmi diví, že svému psovi způsobili zdravotní problémy sami (pokud jsou si to ochotni vůbec přiznat). Naše štěňata si odvážejí do nových domovů i krmivo, na které jsou zvyklé a s "návodem" co mají rády, na co jsou zvyklé. Vždy se snažím své psy krmit kvalitními krmivy, pes je masožravec a proto i krmiva (granule) vybírám podle toho! Mimo granulí jsou psi i štěňata navyklé na maso jak vařené tak syrové, zeleninu, ovoce a mléčné výrobky.


Nyní krmíme  značkami -  Goodstuff, Canine Caviár, Essential, Simpsons, Purizon, Nutra Gold


Obojky

Bude to znít možná divně, ale pro kolie je vhodným obojkem tzv polostahovák. Není to z důvodu, že by kolie byla neovladatelná, ale z toho důvodu, že kolie má velmi úzkou hlavu a široký krk,  když by se např. kolie lekla – bez problému se vám z klasického obojku "vysleče". Takže polostahovák není pro výcvik, ale více pro její bezpečnost. Pro štěně je nejvhodnější postrojek (kšandičky, neboli kšírky) - stejně jako do auta.

(řetízkový polostahovák stojí doslova pár korun)

 

Čím česat?

K úpravě kolie je kartáč a hřeben nezbytný - jako každý člověk používá jiný hřeben, každý chovatel preferuje jiný i pro psa....  Zvláště paničky si jistě najdou svůj způsob česání toho svého miláčka - výběr hřebenů a kartáčů je velký..

( a na prvních pár dnů, jistě najde rodina kartáč, který může postrádat a sami se rozhodnou co jim bude vyhovovat víc)

 

S čím si bude hrát?

To že si štěně hraje, že je stejné, jako malé dítě, nemusím psát. Dnes je spousta hraček na trhu a jistě nějaké nejdete i doma. Plyšák na kterém se tááááák fajn leží, pískací hračka, která okamžitě upoutá pozornost, nějaký aportek pro který bude s radostí běhat, menší balonek na házení, nebo větší na fotbal- skýtá mnoho zábavy pro psa i pánička. - štěně ani netuší, co vše se hrou učí...

Myslím, že každá domácnost najde nějakou vhodnou hračku, nějakou jistě dostane např. i pod stromeček .-)) a když dítě donese svého použitého plyšáčka a tím se rozdělí - vzniká zde kamarádství...


Jen nikdy nenechte štěně hrát si např. s botou.....ono opravdu nepochopí rozdíl mezi starým škrpálem co jste mu dovolili vzít  - od lodiček za 2tis a to ještě od návštěvy .-))


Nikdo z nás se asi nevyhne cestování se psem v autě.

Na každém majiteli záleží, jaké bezpečnostní prvky si vybere pro svého psa.
Nezapomeňte, že vy rozhodnete, jak bezpečně se poveze pes - bezpečnost jeho i vás samých, byste měli mít vždy na paměti.

 

 

Modelkou pro bezpečnou přepravu je Haničkaheart  (Hanny Black Fredina Agi)